Nowohuckie Centrum Kultury

Nowohuckie Centrum Kultury

Nowohuckie Centrum Kultury, obecne na kulturalnej mapie Krakowa od 1983 roku, swoją ofertę programową kieruje do mieszkańców Krakowa reprezentujących każdą grupą wiekową – od przedszkolaków po seniorów. Jednocześnie – realizujących swoją misję – stawia sobie za cel przygotowanie i angażowanie społeczeństwa do aktywnego odbioru kultury w szerokim tego pojęcia znaczeniu, również poprzez współtworzenie jej wartości.
W ramach Centrum działa m.in. Zespół Pieśni i Tańca Nowa Huta, Zespół Góralski Hamernik, Krakowskie Centrum Choreograficzne, Grupa Wokół Centrum, Teatr Ab Intra, a także kilkanaście innych zespołów, reprezentujących szeroki wachlarz aktywności tanecznych i artystycznych.
NCK dysponuje jedną z największych w Krakowie scen teatralnych, na której gości najlepsze oraz najbardziej znane w Polsce i na świecie spektakle teatralne, muzyczne, taneczne, baletowe oraz kabaretowe, które są adresowane do widzów każdej grupy wiekowej i prezentują różnorodne formy wyrazu scenicznego.
NCK jest także producentem cyklicznych imprez o charakterze festiwalowym, które zagościły na dobre w kalendarzu imprez kulturalnych w Krakowie i niezmiennie cieszą się dużą popularnością wśród publiczności: Festiwal Teatrów dla Dzieci, BalletOFFFestival, Festiwal Tańca Współczesnego SPACER, Alternatywny Festiwal, a także Kombinat Kultury.
Instytucja prowadzi ponadto bogatą działalność wystawienniczą w pięciu galeriach, znajdujących się na jej terenie, prezentując pracę wybitnych polskich artystów. Regularnie zmieniające się wystawy pozwalają na obcowanie ze sztuką w jej cudownej wielowymiarowości form i wielobarwności konwencji artystycznych. W październiku 2016 roku Centrum otworzyło pierwszą stałą Galerię Zdzisława Beksińskiego w Krakowie, dysponując kolekcją przekazaną w depozyt przez Annę i Piotra Dmochowskich, liczącą 250 prac Mistrza (50 obrazów, 100 rysunków, 100 fotografii). W ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania Galerii wystawę odwiedziło 22 tys. widzów!
Dzięki swoim możliwościom lokalowym – sale taneczne, baletowe i konferencyjne, sala teatralna
z widownią dla sześciuset widzów, sala kameralna, pracownie tematyczne itp. Centrum jest również bardzo często gospodarzem zewnętrznych – krajowych i międzynarodowych – imprez: sympozjów, kongresów, targów i wystaw kolekcjonerskich.

W ciągu roku Nowohuckie Centrum Kultury odwiedza ponad pół miliona osób!