Przestrzeń dla sztuki


 PRZESTRZEŃ DLA SZTUKI
LESZEK MISIAK I UCZNIOWIE

Piąta edycja projektu „Przestrzeń dla sztuki” dedykowana jest prof. Leszkowi Misiakowi – wybitnemu malarzowi i grafikowi, a zarazem jednemu z najważniejszych dydaktyków, jacy działali w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Stąd pomysł, aby wystawę retrospektywną Profesora połączyć z prezentacją prac młodszego pokolenia twórców, którzy wyszli z jego pracowni. To niezwykła okazja, by nie tylko obcować ze znakomitymi dziełami, ale też prześledzić relacje, jakie na polu sztuki współczesnej zachodzą pomiędzy mistrzem i jego uczniami. Uczniami, którzy pod ręką swojego mentora stali się w pełni samodzielnymi i uznanymi artystami.
Planowany na listopad tego roku przegląd twórczości prof. Leszka Misiaka obejmie około 190 obrazów, grafik i rysunków powstałych w latach 1960-2017. Towarzyszyć im będą prace 34 uczniów, którzy odpowiedzieli na zaproszenie organizatorów. Podobnie jak w latach poprzednich, projekt realizowany będzie w trzech miejscach: w Nowohuckim Centrum Kultury, w Uniwersytecie Ekonomicznym oraz w galerii ASP.
Zapowiedzią tego wydarzenia była wystawa prof. Leszka Misiaka zorganizowana podczas 45. Sympozjum GAP w Zakopanem w dniach 22-24 maja br. w przestrzeniach hotelu Nosalowy Dwór. Na ekspozycję złoży się 14 obrazów z cyklów: NIEBO I ZIEMIA (z różnych lat) oraz EPITAFIUM (z początku lat 80.), charakterystycznych dla twórzości Artysty.
Prof. Leszek Misiak maluje od ponad 50 lat, posługując się głównie tradycyjną techniką tempery jajecznej. Tworzy obrazy zachwycające czystością formy – intensywnymi barwami, subtelnymi półcieniami i precyzyjną kompozycją, zarazem przesycone niezwykłym, metafizycznmym klimatem, skłaniającym odbiorcę do wyciszenia i kontemplacji.
Celem projektu „Przestrzeń dla sztuki” jest przybliżenie szerokiemu kręgowi odbiorców osiągnięć najwybitniejszych polskich artystów i pedagogów, związanych – czy to całym życie, czy tylko epizodycznie – z Krakowem. W kolejnych latach bohaterami wystaw byli: Paulin Wojtyna, Janina Kraupe, Janusz Tarabuła i Stefan Gierowski. Ambicją organizatorów ich wystaw było pokazanie możliwie pełnego ich dorobku. Ekspozycje, lokalizowano w miejscach, które pozwalały dotrzeć do widzów z różnych środowisk i o różnym poziomie orientacji w świecie sztuki. Dopełnieniem tego edukacyjnego celu stały się obszerne katalogi, zawierające biografie, szkice krytyczne o artyście oraz komplety reprodukcji.
Leszek Misiak
ur. w 1943 r. w Brzezinach. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa pod kierunkiem prof. W. Taranczewskiego – dyplom z wyróżnieniem w 1968 r. Pracę pedagogiczną rozpoczął w 1969 r. Przez wiele lat był asystentem prof. Janiny Kraupe w Pracowni Malarstwa Ściennego. Prowadził pracownię malarstwa na Wydziale Malarstwa do 2013 roku. Uprawia malarstwo, rysunek i grafikę. Brał udział w ponad 120 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Zorganizował ponad 30 wystaw indywidualnych. Uzyskał kilkanaście nagród i wyróżnień w konkursach malarstwa, rysunku i grafiki.

Lista absolwentów prof. Leszka Misiaka uczestniczących w projekcie.
Maciej Barański, Rafał Borcz, Katarzyna Celek, Monika Chlebek, Michał Chudzicki, Dawid Czycz, Emilia Dragosz, Barbara Hubert, Ewelina Kaliszczuk, Karolina Jabłońska, Karlos Echeweria Kossak, Joanna Karpowicz, Katarzyna Karpowicz, Przemysław Kmieć, Juliusz Kosin, Magdalena Kulesza Fedkowicz, Katarzyna Kukuła, Tomasz Kowalski, Agata Kus, Cecylia Malik, Mikołaj Małek, Krzysztof Mężyk, Joanna Pawlik, Marta Sala, Wilhelm Sasnal, Marianna Serocka, Paweł Słota, Justyna Smoleń, Paulina Stasik, Michał Stonawski, Barbara Strykowska, Olga Ząbroń, Jakub Julian Ziółkowski, Andrzej Żygadło.

Pomysłodawcą i opiekunem projektu jest prof. dr hab. Jerzy Hausner z Katedry Gospodarki
i Administracji Publicznej UEK.

Kurator projektu „Przestrzeń dla sztuki”-  Joanna Gościej-Lewińska

Wernisaże:

6 listopada, g. 13.00, Akademia Sztuk Pięknych
8 listopada, g. 13.00, Uniwersytet Ekonomiczny
9 listopada, g. 18.00, Nowohuckie Centrum Kultury