Wystawa Net Art

Wystawa Net Art

Wystawa prac polskich i zagranicznych artystów, wykorzystujących w swojej twórczości na różne sposoby możliwości, jakie daje Internet. Wystawa organizowana we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.

Manifest Net Art

Internet staje się coraz bardziej światem alternatywnym. Tym samym uprawianie sztuki netu wiąże się z aktywnym przeniesieniem w inną rzeczywistość, w której obowiązują odmienne zasady konstruowania obrazu, operowania informacją i kontaktu z odbiorcą. Obowiązują tam również inne strategie wartościowania. Wyznacznikiem wartości jest poziom zaangażowania odbiorcy i zakres obszaru twórczego, jaki można mu zaoferować. Dzieło netowe najbardziej przypomina działania w przestrzeni publicznej. Natomiast jego głównym wrogiem jest myślenie zamkniętym, skończonym obrazem. Dlatego zawieszenie obrazu w Internecie nie może być traktowane jako sztuka netowa.
Internet wyznacza własne zasady porozumienia i komunikacji społecznej. Z nich wynikają zaskakujące i często dramatyczne problemy egzystencjalne, które skłaniają artystów do interwencji krytycznej. To nowe inspiracje i źródła nowych idei.
Artystom nie jest łatwo zrezygnować ze sztuki w „starym świecie” i zacząć tworzyć sztukę w „nowym świecie”. W Internecie nie ma rynku – zapewne chwilowo – nie ma muzealnych katedr i adoratorów talentu. Tam działanie artystyczne jest bardziej interwencją niż dziełem sztuki. Ale tam równocześnie jest przyszłość.
Kuratorzy wystawy: Piotr Krajewski, Maria Anna Potocka

14-15 listopada 2017, Centrum Kongresowe ICE

 

GŁÓWNY PARTNER KONGRESU

OPEN EYES ECONOMY SUMMIT 2017